Stowarzyszenie Ludzi Twórczych na Chmielnej w Warszawie

w-wa 2215w-wwa2015W miniony upalny weekend 4-5 lipca w Warszawie, odbyło się coroczne spotkanie plenerowe w ramach „Spotkań z Cepelią na Chmielnej”. Tym razem poświęcone ono było regionowi podkarpackiemu.

Na odcinku od siedziby Cepelii przy ul. Chmielnej 8, aż do Nowego Świata swoje umiejętności prezentowało 12 podkarpackich twórców ludowych i rękodzielników skupionych w Stowarzyszeniu Ludzi Twórczych: Stefania Bąk z Przysietnicy – wyroby ze słomy oraz serwety robione na drutach, Małgorzata Chmiel z Brzozowa – odzież lniana z motywami ludowymi, Dorota Filip z Sanoka – ikony, Barbara Florek z Brzozowa – gobeliny, biżuteria artystyczna, ozdoby, Dorota Leń z Przysietnicy – serwety szydełkowe, zabawki, Krystyna Łobaza z Brzozowa – kulinaria, serwety szydełkowe, haft gobelinowy, Elżbieta Maliwiecka z Jaćmierza – wyroby szydełkowe, Anna Pojnar z Haczowa – serwety robione na drutach, Tadeusz Pindyk z Dynowa – rzeźba, Maria Szajna z Haczowa – hafty haczowskie, Jan Stachyrak z Korczyny – rzeźba, Urszula Świątek z Brzozowa – wyroby szydełkowe, haft gobelinowy oraz prace Małgorzaty Florczak z Brzozowa, Ludmiły Chrobak ze Wzdowa, Anny Głąb z Trześniowa, Krystyny Ryby z Brzozowa, Bogusławy Sadowskiej z Brzozowa, Teresy Sieńczak z Turzego Pola powierzone do ekspozycji.

Imprezę uświetniły dodatkowo występy Kapeli Ludowej „Jaśliszczanie” z Jaślisk w składzie : Stanisław Lorenc - skrzypce, Bogdan Szczurek - akordeon, Jan Magierowski - skrzypce, Jan Grzywacz – harmonijka ustna.    Dużym atutem tego zespołu jest prawdziwość przekazu, gdyż wszyscy jego członkowie pochodzą z rejonów Jaślisk. Tym samym wychowani zostali w tradycyjnych rodzinach, dbających o podtrzymanie starych zwyczajów, dlatego wszystkie wykonywane utwory zostały opracowane w sposób z jednej strony nawiązujący do tej właśnie tradycji, z drugiej zaś odwołujący się do gustów współczesnego słuchacza. Kapela rozgrzała serca Warszawiaków śpiewem i grą, a nawet sprowokowała obcokrajowców do tańca.

„Spotkania z Cepelią na Chmielnej” to cykl imprez przybliżających rękodzieło ludowe i folklor najbardziej interesujących etnograficznie regionów Polski. Stowarzyszenie Ludzi Twórczych z Brzozowa już po raz czwarty uczestniczyło w tym wydarzeniu. Twórcy rękodzieła ludowego w przygotowanych specjalnie stanowiskach prezentowali swoje piękne kolorowe wyroby, a było w czym wybierać. Drewniane figurki ludowe, haftowane obrusy i sukienki, biżuteria z koralików, sutaszu, zabawki, ikony, bibułkowe kwiaty, ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe, szydełkowe serwety. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Krystyny Łobazy na którym prezentowała własne wypieki m.in.: serowce, kapuśniaczki na słodko, proziaki, bułki drożdżowe, cytrynowce, ciasteczka „kocie oczka”, kokoski.

Organizatorami „Spotkań z Cepelią na ul. Chmielnej” są Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Cepelia jest instytucją, która od 60 lat skupia się na zachowaniu, rozwoju i propagowaniu sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Działalność Cepelii, założonej w 1949 roku jest wielowymiarowa. Corocznie realizuje działania edukacyjne, organizuje przeglądy, targi i wystawy związane ze sztuką ludową, w tym Targi Sztuki Ludowej w Krakowie oraz Cepeliadę w Sopocie. Organizuje lokalne i ogólnopolskie konkursy, wspiera artystów i twórców ludowych. To dzięki wieloletnim działaniom Cepelii współcześni artyści i projektanci mogą inspirować się wciąż żywym tradycyjnym rękodziełem i sztuką. Dzięki takim prezentacjom mieszkańcy i turyści w stolicy mogli zapoznać się z naszymi lokalnymi wyrobami. Przy aranżacji stoisk z wyrobami regionalnymi oraz muzyką ludową, SLT prezentowało również ofertę turystyczną wypoczynku w Powiecie Brzozowskim.  Przez dwa dni imprezy regionalne stoiska  odwiedziło około 10 tysięcy osób.

Wyjazd do Warszawy możliwy był dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie, dlatego w imieniu wszystkich członków SLT oraz swoim składam serdeczne podziękowanie. Patronat medialny: Brzozowiana.pl

Małgorzata Chmiel

Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w BrzozowieW-wa 1  2015w-wa 2015 bw-wa 2015 mw-wawa2015w-waw2015tw-wa 2015 bnW-wa 2015w-wa 2015 mw-wrszawa 2015

eu