Wystawa Tadeusza Pindyka

PLAKAT TADEUSZ PINDYK plakat rgb scaled

Projekt "Wątek i osnowa - kreatywne warsztaty"

Przeplatanie wełny między osnową może brzmieć mało porywająco, ale w świecie wielu bodźców, to właśnie przestrzeń, w której można znaleźć ukojenie i głęboki oddech. Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Brzozowie realizowało kolejny projekt pt. „Wątek i osnowa – kreatywne warsztaty” skierowany do osób dorosłych.

      Może się wydawać, że sztuka tkactwa odeszła już w niepamięć i mało kto wie, jak zabrać się za ten temat. Wciąż jednak istnieją rzemieślnicy, którzy z pasją rozwijają tę dziedzinę i zarażają nią innych, dlatego zaprosiliśmy do współpracy Panią Ewę Czyżowską z Dynowa posiadającą zawodowe uprawnienia rzemieślnicze m.in. w tkactwie artystycznym. Warsztaty tkackie są stworzone dla osób, które potrzebują wspomnianego wyciszenia i chwili wytchnienia. Naukę tkania jak zapewnia Pani Ewa można rozpocząć w każdym momencie i nie trzeba się do niej szczególnie przygotowywać. Wystarczy otwartość i gotowość do odkrywania świata rzemiosła. Wyplatanie własnej makatki nie brzmi, jak proste zadanie, szczególnie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z krosnem. Pod okiem Pani Ewy Uczestnicy mogli mieć pewność, że nie zostaną sami na „placu boju”, a warsztaty opuszczą z własnoręcznie stworzonym dziełem.

Stowarzyszenie już od kilkunastu lat organizuje warsztaty z różnych technik rękodzieła m.in. z frywolitki, pisania ikon, ozdób ze słomy, kwiatów z bibuły, haftu haczowskiego, haftu płaskiego,  koronki klockowej, robótek na drutach, szydełkowania oraz mnóstwa innych dla różnych grup wiekowych. Taka nauka daje pewność najlepszej jakości, ale też gwarantuje spotkanie z pełnymi entuzjazmu rzemieślnikami. Ich energia i dobre nastawienie sprawiają, że po warsztatach uczestnicy  czują się zregenerowani, wypoczęci i „zarażeni” pasją tworzenia. Stowarzyszenie jest metodą budzenia aktywności społecznej w celu samoorganizowania się do rozwiązywania konkretnych problemów danej społeczności, jest modelem który można z powodzeniem zastosować w wielu środowiskach.

Celem naszej organizacji jest promocja artystów, którzy  swymi uzdolnieniami, pracą nad rozwojem talentu i warsztatu dają dziś przykład innym. Inspirują, uczą, pokazują, jak przejść przez drogę nauki, samokształcenia i kreowania wizerunku swojej marki, aż do niewątpliwych sukcesów odnoszonych w dziedzinach swej twórczości. Organizacja skupia osoby zajmujące się rękodziełem z obszaru Podkarpacia. Wspiera lokalnych artystów poprzez techniczną organizację warsztatów, promocję ich twórczości i wsparcie indywidualne w zależności od potrzeb. Z drugiej strony SLT działa na rzecz upowszechniania wiedzy o rzemiośle w społeczeństwie, w szczególności wśród młodych ludzi. Tradycyjne zajęcia mogą być nie tylko zwykłym hobby, ale doskonałym narzędziem integracji społecznej, edukacji międzypokoleniowej, pracy z młodzieżą i budowania sieci współpracy.

 „Firma dostarcza towarów i usług. Władze określają i egzekwują przepisy. (...) Organizacja pozarządowa nie dostarcza rynkowi towarów i usług ani nikim nie rządzi. Jej wyrób to nie para butów czy dobry zbiór przepisów. Produktem organizacji jest zmiana, która zachodzi w człowieku pod wpływem jej działania. Organizacje są agentami zmian zachodzących w ludziach. Ich produktem jest wyleczony pacjent, uczące się dziecko, młody mężczyzna i kobieta, którzy mają szacunek do samych siebie. Ten wyrób to zmiana zachodząca w ludzkiej egzystencji.” (Peter F. Drucker)

 Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Brzozów na 2022 r.

Małgorzata Chmiel - Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczychw88 małyt9 maływ21 maływ54 maływ3 mały

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Kazimierzu Dolnym

kazimierz 2022 małykdoln maly

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

W jesienne oblicze Kazimierza Dolnego wpisała się impreza "Święto Jesieni". To plenerowa impreza o charakterze ogólnopolskim, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego różnych regionów Polski. Na wydzielonych /regionami/stanowiskach odbywają się prezentacje, pokazy, warsztaty rękodzieła artystycznego artystów i twórców ludowych, żywności regionalnej, produktów naturalnych i wszystkiego, co kulturowo związane z poszczególnymi regionami.
Bogactwo form rękodzieła z Powiatu Brzozowskiego m.in. rzeźb, wyrobów szydełkowych, makramy, haftów, odzieży, ikon, malarstwa, gobelinów, ozdób okolicznościowych, które prezentuje stowarzyszenie pokazuje, że mamy z czego czerpać oraz czym się pochwalić. Prezentowane wyroby i pokazy są atrakcyjne dla mieszkańców Kazimierza Dolnego oraz turystów z Polski i z zagranicy.
To wydarzenie, to prezentacja naszej lokalnej kultury, doświadczeń, to żywy przekaz umiejętności tworzenia polskiej kultury ludowej. To spotkanie z tradycją, czyli z autentycznymi twórcami ludowymi z różnych regionów Polski, którzy dzielą się swoją wiedzą, pasją i umiejętnościami.
Organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji towarzyszących m.in. koncerty, konkursy, występy, różne działania edukacyjne oraz wiele innych atrakcji, dlatego ta impreza przyciąga kilka tysięcy turystów.
Małe miasto z wielką historią - tak w kilku słowach można opisać Kazimierz Dolny. Przyciąga on turystów nie tylko licznymi zabytkami, ale także przepięknym i malowniczym położeniem nad Wisłą. To również mekka artystów i wielbicieli sztuki – autorskich galerii jest tu ponad 60! To prawdopodobnie jedna z najsłynniejszych polskich miejscowości, którą w każdy letni weekend chętnie odwiedzają turyści z całej Polski.
„Sztuka jest bez wątpienia jednym z najczystszych i najwyższych elementów ludzkiego szczęścia. Trenuje umysł za pomocą oka, a oko poprzez umysł. Jak słońce barwi kwiaty, tak sztuka nadaje kolor życiu” /John Lubbock/

Wyjazd do Kazimierza Dolnego odbył się w ramach dofinansowania z budżetu Powiatu Brzozowskiego.

Małgorzata Chmiel – Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowiekazimierz dolny orygkkkk

Dni Brzozowa 2022

brzozow 2022Dni brz 2022

28 sierpnia Stowarzyszenie Ludzi Twórczych uczestniczyło w największym wydarzeniu w naszej Gminie – Dniach Brzozowa 2022. W imprezie wystąpili m.in.: Stachursky, MiłyPan, Dawid Narożny (Piekni i Młodzi), Ciryam, Beathris, Malczi. Nowością był pokaz Waterball Act w wykonaniu Anny Filipowskiej oraz stanowiska wirtualnej rzeczywistości.

Małgorzata Chmiel - Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie 

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Starym Sączu


Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Starym Sączu

2022 s sącz2022 stary sącz
Stary Sącz ze swym niepowtarzalnym klimatem jest miejscem szczególnie predestynowanym do prezentacji zachowanego lub odtwarzanego bogactwa kultury ludowej, dlatego od 2009 Urząd Miejski w Starym Sączu organizuje Starosądecki Jarmark Rzemiosła nawiązujący do wielowiekowej tradycji sławnych jarmarków w „Starym Mieście”.W czasie tej wielkiej imprezy gromadzą się rzesze mieszkańców i turystów chłonących unikalną i smakowitą porcję tradycji.
27 oraz 28 sierpnia Stowarzyszenie z Brzozowa prezentowało tam swoje piękne wyroby. Rynek zapełnił się kramami z rękodziełem ludowym, można było zobaczyć: figurki z wosku pszczelego, rzeźby, szydełkowe aniołki, kwiaty z bibuły i drewna, wyroby z siana, artystyczne wyroby lniane i skórzane, malarstwo na drewnie, ozdoby i kompozycje z suszu, hafty, koronki klockowe, dekoracje z wikliny, zabawki ludowe, gliniane wazony, wyroby z drewna, płaskorzeźby, oryginalną biżuterię oraz wiele innych unikatowych wyrobów. Można było podziwiać jak te cuda powstają, jak na przykład pracują kowale oraz inni rękodzielnicy. Stoiska gastronomiczne przyciągały zapachem chleba wiejskiego z łopaty, podpłomyków, smalcu ze skwarkami, kiszonych ogórków, marynowanych grzybów oraz innych potraw regionalnych. A na okrasę występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych, karpacki śpiew, góralskie tańce i gorąca, intrygująca muzyka najlepszych zespołów folkowych.

Stowarzyszenie otrzymało kolejne wyróżnienie za rozwijanie tradycji i wartości rzemiosła, rękodzieła ludowego oraz pielęgnowanie tożsamości lokalnej.

Wyjazd do Starego Sącza odbył się w ramach dofinansowania z budżetu Powiatu Brzozowskiego.

Małgorzata Chmiel – Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych

ZAPROSZENIE - WARSZTATY TKACKIE

zaproszenie warsztaty tkackie

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Sandomierzu

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych z Brzozowa uczestniczyło w pięknym wydarzeniu jakim był Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski na Rynku Starego Miasta i Placu Jana Pawła II w Sandomierzu. Tematem przewodnim w tym roku była prezentacja przez uczestników autorskiego asortymentu i rękodzieła spójnego z historycznym kontekstem organizowanego wydarzenia.

     Jarmark Jagielloński to wyjątkowe wydarzenie promujące kulturę rycerską oraz mieszczańsko – kupiecką z udziałem braci rycerskiej, rękodzielników oraz licznych pasjonatów rekonstrukcji historycznej.

Dwudniowa impreza zgromadziła wielu wystawców, którzy przyjechali z całej Polski.

Można było skosztować serów z Zakopanego i pierników z Kazimierza nad Wisłą. Swoje stoiska mieli także właściciele winnic z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego. Sporą część Rynku zajmowali wystawcy rękodzieła artystycznego, nasze Stowarzyszenie prezentowało m.in. rzeźby, ozdoby okolicznościowe, malarstwo olejne, odzież z lnu, ikony, kartki na różne okazje, makramę, haft gobelinowy, wyroby szydełkowe, zabawki, itp.

Nie brakowało również imprez towarzyszących m.in.:  Spacer fotograficzny „Turysta w swoim mieście”, Widowisko historyczne „Książę Bolesław Chrobry w Sandomierzu w rocznicę Bitwy pod Cedynią 972 roku”.

Pięknym akcentem był, uroczysty wjazd do Sandomierza Księcia Bolesława Chrobrego i Księżniczki Ody z dworem, drużyną pancernych i tarczowników :

- powitanie pary książęcej przez Kasztelana Sandomierskiego,

- mowa Księcia Bolesława Chrobrego,

- popis wojsk pieszych drużyny książęcej – musztra tarczowników, pokazy walk pieszych,

- inscenizacja historyczna „Żywot i sławne czyny księcia Mieszka I-go”/muzyka i taniec/,

- popis konnej książęcej drużyny pancernej – musztra bojowa, władanie włócznią, mieczem i toporem.

Drugi dzień pobytu Członkowie Stowarzyszenia spędzili na zwiedzaniu jednego z najpiękniejszych polskich zamków w Baranowie Sandomierskim. Zaciekawiła nas jego historia, architektura i położenie.

Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Brzozów.

Małgorzata Chmiel Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych sandomierz jarmark jagiellonski i turniej rycerskisand

Spotkanie z Telewizją Rzeszów

 1 lipca br. nasze Stowarzyszenie gościło Telewizję Rzeszów w ramach kręconego programu o Gminie Brzozów pt. „Wprowadzamy zmiany”- ze względu na niewielką przestrzeń tylko kilku Członków prezentowało swoje umiejętności.tv rzeszotv rtv rzeszTV rz

Promocja publikacji "Promocja kultury poprzez twórczość ludową w Regionie Brzozowskim cz. IV" oraz Jubileusz

Czytaj więcej...

"Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego" dla Stowarzyszenia Ludzi Twórczych

 20 XII 2021 r. podczas XXVI sesji Rady Powiatu w Brzozowie wręczono statuetki bł. Ks. Jerzego Popiełuszki  dla zasłużonych dla Powiatu Brzozowskiego. W tym roku wyróżnieni zostali: Stowarzyszenie Ludzi Twórczych, Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak, oraz Zdzisław Socha  - Prezes Zakładu Eksploatacji Kruszywa i Wyrobów Betoniarskich z Nozdrzca. Wszyscy nagrodzeni statuetką zasłużyli się działalnością społeczną, wsparciem dzieci i dorosłych, a także promocją regionu brzozowskiego poza jego granicami. zaslZasluzonymmmherb p