Finał Konkursu "Igłą i nitką - elementy sztuki ludowej w ubiorze"

 

 

 

plakat KONKURS igła i nitkakonkurs DSC 0185DSC 0227DSC 0263KONKURS MUZEUM 9 października 2021 r.  w Muzeum Regionalnym w Brzozowie miało miejsce uroczyste podsumowanie Konkursu „Igłą i nitką - elementy sztuki ludowej w ubiorze”, którego celem było wykonanie współczesnego ubioru z wykorzystaniem regionalnego wzornictwa tj. przy zastosowaniu haftu haczowskiego, koronki klockowej lub dowolnych haftów i koronek. Spotkanie prowadziła Prezes SLT, która mówiła o wspieraniu i promowaniu lokalnych twórców rękodzieła ludowego i artystycznego oraz o realizowanych projektach.

Konkurs był adresowany do młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa podkarpackiego. Celem Konkursu było zainteresowanie polskim folklorem, wzorami, motywami poprzez ukazanie ich piękna za pośrednictwem ubioru. Rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości artystycznej młodzieży i dorosłych.

Uczestnicy Konkursu zadawali mnóstwo pytań : dlaczego haft haczowski…, dlaczego koronka klockowa… oraz dlaczego odzież....

Otóż twórczynią haftu haczowskiego była Zofia Urbańska z Haczowa, która wraz z córką założyła szkołę, w której uczyła młodzież haftu haczowskiego. Koronka klockowa była przez wiele lat produkowana maszynowo w brzozowskiej fabryce koronek, a stowarzyszenie stara się by kultywować tą tradycję wykonując ją ręcznie.  A odzież to pasja Prezes SLT Małgorzaty Chmiel, która przed laty wygrała polską edycję Konkursu miesięcznika Burdy „zaprojektuj, uszyj, zaprezentuj” i jako jedna z szesnastu finalistek z państw europejskich reprezentowała Polskę na Europejskim Finale w Wiedniu.

Projekt realizowany przez stowarzyszenie polegał na zorganizowaniu Konkursu oraz warsztatów rękodzieła artystycznego z koronki klockowej i haftu haczowskiego. Haftu uczyły Panie należące do stowarzyszenia : Maria S. i Anna P. z  Haczowa, warsztaty z koronki klockowej prowadziły dwie instruktorki Sylwia M. i Beata R. z Bobowej .

Wydarzenie było zorganizoowane w Muzeum Regionalnym w Brzozowie.

Miejsce na podsumowanie Konkursu wspaniałe, bo uczestnicy mogli obejrzeć stroje regionalne i posłuchać prelekcji Pani Agnieszki Adamskiej Dyrektor Muzeum na temat pięknego elementu folkloru jakim są stroje ludowe. 

Do Konkursu zgłosiło się 22 osoby z różnych miejscowości województwa podkarpackiego : Haczów, Grabownica, Zgłobień, Besko, Handzlówka, Stalowa Wola, Przedmieście Czudeckie, Sanok, Uherce Mineralne, Brzozów, Stara Wieś, Wola Zarczycka, Rzeszów, Golcowa, Bojanów,  Gorzyce, Głowaczowa.

Prace konkursowe były bardzo interesujące i indywidualne, bo wykonane samodzielnie. Konkurs był trudny, bo należało się wykazać umiejętnością szycia oraz dodatkowo umiejętnością haftowania lub wykonywania koronki.

Stowarzyszenie poprzez tego typu projekty realizuje społecznie swoje cele statutowe, nawiązuje nowe kontakty, stara się zachować dziedzictwo lokalne poprzez promocję rękodzieła artystycznego. Również tym razem Uczestnicy biorący udział w Konkursie wymienili swoje kontakty, powstały nowe pomysły, np. plan realizacji wystawy w Muzeum w Brzozowie jednej z Uczestniczek, która zajmuje się zawodowo wykonywaniem strojów regionalnych. Poprzez tego typu działania nasza organizacja rozbudza aktywność społeczną i promuje Region Brzozowski.

Udział młodzieży w konkursie udowodnił, że uczniowie wykazują zainteresowania związane z modą m.in. uczennice Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa oraz Liceum Ogólnokształcącego z Brzozowa. W Konkursie brali również udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Haczowa i Starej Wsi oraz z Centrum Integracji Społecznej z gminy Olszanica w Bieszczadach.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych młodzież oraz osoby dorosłe.

Jury konkursu oceniając prace brało pod uwagę:

- zgodność z regulaminem i tematyką konkursu;

- samodzielność pomysłu i wykonania;

- wkład pracy;

- oryginalność.

Spośród autorów dostarczonych prac jury wyłoniło 12 zwycięzców konkursu i postanowiło przyznać 12 wartościowych nagród w poszczególnych kategoriach (pula nagród 5000,00 zł)

Odzież z dodatkiem koronki :

I miejsce – Maszyna do szycia o wartości 550,00 zł

II miejsce – Manekin oraz przybory krawieckie o wartości 400,00 zł

III miejsce – Profesjonalne żelazko z generatorem pary o wartości 300,00 zł

Odzież z dodatkiem haftu :

I miejsce – Maszyna do szycia o wartości 550,00 zł

II miejsce – Lampa z lupą do haftu oraz przybory hafciarskie o wartości 400,00 zł

III miejsce – Lampa z lupą do haftu o wartości 300,00 zł

Laureaci Konkursu :

Dorośli

Odzież z dodatkiem haftu

I – Genowefa T. /Rzeszów/

II – Renata S. /Gorzyce/

III – Anita R. /Bojanów/

Odzież z dodatkiem koronki

I-    Beata B. /Handzlówka/

II-   Dorota M. /Besko/

III-  Anna Z. – F. /Sanok/

Młodzież

Odzież z dodatkiem haftu

I-   Karolina B. /Zgłobień/

II-  Agnieszka Ż. /Brzozów/

III-  Eliza W. /Głowaczowa/ Uczennica Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie

Odzież z dodatkiem koronki

I – Amelia K. /Golcowa/ Uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie

II – Roksana R. /Wola Zarczycka/ Uczennica Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie

III – Magdalena M. /Golcowa/

Ze względu na wysoki poziom prac jury postanowiło przyznać 4 wyróżnienia :

  1. Anna Z. /Haczów/
  2. Agata I. /Uherce Mineralne/ Centrum Integracji Społecznej w Stefkowej gm. Olszanica/
  3. Agnieszka K. /Stalowa Wola/
  4. Bernadeta M. /Haczów/

 https://brzozowiana.pl/component/k2/item/6342-igla-i-nitka.html

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021”

Małgorzata Chmiel

Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych

 

eu