Promocja publikacji "Promocja kultury poprzez twórczość ludową w Regionie Brzozowskim cz. IV" oraz Jubileusz

Rzeźbiarstwo, koronkarstwo, malarstwo, poezja, haft, folklor - tym wszystkim zajmują się artyści, którzy działają w Stowarzyszeniu Ludzi Twórczych w Brzozowie. Właśnie mija 11 lat od początku ich działalności.

W środę, 24 listopada 2021 r., w sali narad Urzędu Miejskiego w Brzozowie odbyło się spotkanie promujące wydanie IV części publikacji pt. „Promocja kultury poprzez twórczość ludową w Regionie Brzozowskim”, współfinansowane ze środków Gminy Brzozów, ukazujące twórczość 20 artystów. Należy dodać, że 3 poprzednie części były współfinansowane ze środków Powiatu Brzozowskiego. Ogółem we wszystkich publikacjach na przestrzeni 11 lat zaprezentowało się ok 80 osób.

Przy tej okazji Stowarzyszenie Ludzi Twórczych świętowało swój jubileusz 10-lecia powstania organizacji, ale dokładnie to już 11 lat działalności, tylko ze względu na sytuację panującą w kraju w 2020 r. obchody się nie odbyły.

Na uroczystości oprócz twórców ludowych byli obecni P. Henryk Kozik- Przewodniczący Rady Powiatu, P. Zdzisław Szmyd – Starosta Brzozowski, P. Szymon Stapiński – Burmistrz Brzozowa, P. Adam Jajko – Członek Zarządu Powiatu, P. Ewa Tabisz – Sekretarz Powiatu, P. Jacek Cetnarowicz z Wydziału Promocji Powiatu.

Podczas Jubileuszu artyści odebrali podziękowania od przedstawicieli miasta oraz powiatu. Małgorzata Chmiel Prezes Zarządu od 11 lat, jako przedstawicielka całego stowarzyszenia, odebrała z rąk Starosty Brzozowskiego Zdzisława Szmyda list gratulacyjny w podziękowaniu za dotychczasową pracę wszystkich Twórców. Gratulacje składał także Burmistrz Brzozowa  i wraz z nimi wręczył prezent – praktyczny żeliwny kociołek. Gratulacje przekazał również P. Adam Jajko Członek Zarządu Powiatu oraz Pani Ewa Tabisz Sekretarz Powiatu.

Stowarzyszenie skupia osoby zajmujące się rękodziełem zarówno profesjonalnie jak i amatorsko. W trakcie tych 11 lat, do stowarzyszenia należało wiele osób z terenu województwa podkarpackiego, gdyż nie zamykamy się wyłącznie na osoby z powiatu brzozowskiego. Przynależność do stowarzyszenia umożliwia Twórcom szereg możliwości promocji swoich wyrobów zarówno na terenie Podkarpacia jak i w całym kraju, a także za granicą, na którą niestety ich nie stać.  Dzięki szerokiej reklamie artystów należących do stowarzyszenia, kilkoro z nich usamodzielniło się, otworzyło własną działalność gospodarczą i z tego się utrzymuje, sporo osób podpisuje indywidualne umowy zlecenia na prowadzenie warsztatów, a nam jest niezmiernie miło, że robimy tyle dobrego. Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, wszyscy członkowie zarządu pracują społecznie,  niejednokrotnie kosztem swojego wolnego czasu np. pisanie, rozliczanie projektów,  a prywatny lokal na siedzibę od ponad 10 lat nieodpłatnie udostępnia M. Chmiel Prezes Zarządu.

Ogólnie możemy powiedzieć, że nasze stowarzyszenie wypracowało przez te lata swoją „markę”, jesteśmy rozpoznawalni, otrzymujemy zaproszenia na pokazy, warsztaty, również do nas przyjeżdżają organizacje z różnych regionów Polski, sami realizujemy projekty m.in. z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Gminy Brzozów, itp.

W ubiegłych latach stowarzyszenie brało udział np. w ciągu jednego roku w 10 różnych wydarzeniach /projekty, udział w pokazach, itp./

Spotkanie jubileuszowe było również okazją do podziękowań Przedstawicielom Samorządu za wzorową współpracę, mediom m.in.  Panu Janowi Wolakowi – Właścicielowi Portalu Brzozowiana.pl, Redaktorom Brzozowskiej Gazety Powiatowej oraz Wiadomości Brzozowskich na przestrzeni minionych lat.

- 11 lat minęło, więc myślę że jeszcze wiele, wiele dobrych rzeczy przed nami i na pewno twórczych pomysłów, które ubogacą życie i kulturę naszych małych ojczyzn. Życzę wszystkim naszym Twórcom wiele dobrego, należy pracować, żeby coś po nas pozostało – Małgorzata Chmiel Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych.

 grupowe małeJubileusz tort malyJUBILEUSZ male
eu