Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Starym Sączu


Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Starym Sączu

2022 s sącz2022 stary sącz
Stary Sącz ze swym niepowtarzalnym klimatem jest miejscem szczególnie predestynowanym do prezentacji zachowanego lub odtwarzanego bogactwa kultury ludowej, dlatego od 2009 Urząd Miejski w Starym Sączu organizuje Starosądecki Jarmark Rzemiosła nawiązujący do wielowiekowej tradycji sławnych jarmarków w „Starym Mieście”.W czasie tej wielkiej imprezy gromadzą się rzesze mieszkańców i turystów chłonących unikalną i smakowitą porcję tradycji.
27 oraz 28 sierpnia Stowarzyszenie z Brzozowa prezentowało tam swoje piękne wyroby. Rynek zapełnił się kramami z rękodziełem ludowym, można było zobaczyć: figurki z wosku pszczelego, rzeźby, szydełkowe aniołki, kwiaty z bibuły i drewna, wyroby z siana, artystyczne wyroby lniane i skórzane, malarstwo na drewnie, ozdoby i kompozycje z suszu, hafty, koronki klockowe, dekoracje z wikliny, zabawki ludowe, gliniane wazony, wyroby z drewna, płaskorzeźby, oryginalną biżuterię oraz wiele innych unikatowych wyrobów. Można było podziwiać jak te cuda powstają, jak na przykład pracują kowale oraz inni rękodzielnicy. Stoiska gastronomiczne przyciągały zapachem chleba wiejskiego z łopaty, podpłomyków, smalcu ze skwarkami, kiszonych ogórków, marynowanych grzybów oraz innych potraw regionalnych. A na okrasę występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych, karpacki śpiew, góralskie tańce i gorąca, intrygująca muzyka najlepszych zespołów folkowych.

Stowarzyszenie otrzymało kolejne wyróżnienie za rozwijanie tradycji i wartości rzemiosła, rękodzieła ludowego oraz pielęgnowanie tożsamości lokalnej.

Wyjazd do Starego Sącza odbył się w ramach dofinansowania z budżetu Powiatu Brzozowskiego.

Małgorzata Chmiel – Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych

eu