Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Alpejsko-Karpackim Forum Współpracy

Ponad 140 wystawców z 11 krajów Europy wzięło udział w Alpejsko-Karpackim Forum Współpracy połączonym z Targami Turystycznymi, które w dniach 15-16.09.2012 r. odbyły się w Rzeszowie.   Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska. Forum było okazją do zaprezentowania regionów karpackich i alpejskich, jak również położonych w Pirenejach, zarówno od strony społeczno-gospodarczej, jak i doświadczeń w prowadzeniu polityki rozwoju. Było okazją, by poznać się, wymienić doświadczenia oraz - na co szczególnie liczyliśmy - nawiązać i rozwijać współpracę.

Organizatorzy chcieli zwrócić oczy Europy na problem rozwoju Karpat jako peryferyjnego i do tej pory niezauważanego na mapie polityki rozwojowej obszaru Unii Europejskiej. Chcieli również, by w przyszłej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 powstał specjalny program operacyjny dla regionu Karpat. W ramach Alpejsko – Karpackiego Forum Współpracy obyły się również cztery panele dyskusyjne. Ich tematami były m.in. przyszłość współpracy transgranicznej oraz wykorzystanie szwajcarskich doświadczeń w zagospodarowaniu Alp w rozwoju regionalnym Karpat.

   Wśród wystawców rzeszowskiego forum znalazły się firmy i regiony głównie z Alp, Karpat i Pirenejów, jak również przedstawiciele krajów spoza tych obszarów, m.in. z Chorwacji i Rosji.

Stoisko Stowarzyszenia Ludzi Twórczych z Brzozowa cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a Wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska Pan Dawid Lasek stwierdził, że było „ozdobą targów”, a cała ekspozycja „esencją polskości”....to dla nas ogromny komplement i czujemy się bardzo wyróżnieni. Tym razem zaprezentowaliśmy prace Stefanii Bąk - wyroby ze słomy; Małgorzaty Chmiel – projekty odzieży użytkowej wykonanej z lnu zdobionej ręcznymi haftami oraz koronkami; Barbary Florek – batiki, gobeliny; Krystyny Łobazy – hafty krzyżykowe i wyroby szydełkowe; Ewy Majsak i Zofii Rzepki - hafty krzyżykowe; Heleny Młynarskiej – hafty krzyżykowe i hafty richelieu; Doroty Wasylewicz Krynickiej – ikony i obrazy olejne, Józefa Łosia - wyroby z drewna, Czesławy Witek – wyroby z bibuły; Natalii Wojtoń – biżuteria; Urszuli Świątek - kwiaty z bibuły, Marty Zelny – ceramika i Janiny Zubel – pisanki.

  Podczas dwudniowego forum odbyły się także występy zespołów folklorystycznych z Alp i Karpat. Prezentowano również kuchnie krajów karpackich i regionów położonych w Alpach.

Małgorzata Chmiel
Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych  

eu