SLT na Konferencji "O dziedzictwie kulturowym" w Bóbrce

W dniach 10-11 października 2014 r. w Bóbrce odbyła się konferencja o dziedzictwie kulturowym organizowana przez Fundację Wspomagania Wsi wspólnie z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.Wzięli w niej udział również członkowie Stowarzyszenia Ludzi Twórczych tj Jan Stachyrak oraz prezes.

Było to już szóste spotkanie regionalne poświęcone dziedzictwu kulturowemu polskiej wsi z cyklu konferencji, które Fundacja Wspomagania Wsi organizuje od 3 lat.

Celem konferencji była dyskusja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności woj. podkarpackiego i małopolskiego, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla lokalnego rozwoju.

Dotychczasowe lokalizacje konferencji związane były z kulturą ludową, tym razem spotkanie odbyło się w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, miejscu, gdzie 160 lat temu narodził się przemysł naftowy.

Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać ponad trzydziestu wystąpień i prezentacji, które poruszały zagadnienia związane z tradycjami przemysłowymi, rozwojem sztuki ludowej, rękodzieła, dawnych zawodów i architektury sakralnej.

Oprócz wysłuchania wystąpień zaproszonych gości - pośród których byli eksperci, ale również liczne grono miłośników dziedzictwa i lokalnych działaczy społecznych – mieliśmy okazję uczestniczyć w debacie nt. możliwości ochrony i zachowania architektury wsi woj. podkarpackiego i małopolskiego „Nowe życie pod starymi dachami”.

Jak zawsze interesująca sesja dobrych praktyk tym razem podzielona była na dwie grupy. W pierwszej tematem przewodnim była architektura, krajobraz i pamięć, w drugiej – tradycje flisackie, prywatne muzea i produkty regionalne.

Panel informacyjny „Do kogo po poradę i informację” – zgromadził przedstawicieli instytucji, które na co dzień mogą być pomocne w realizacji projektów na rzecz dziedzictwa.

Odbyła się również sesja stolikowa, gdzie w nieformalnej atmosferze można było porozmawiać i wymienić doświadczenia.

Na zakończenie odbyła się sesja warsztatowa oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnych.

                                                                                       Małgorzata Chmiel

                                                                  Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych 

 

eu