Projekt pt. "Koronkowa robota.Piękno splecione z brzozowską tradycją"

Dobiegł końca kurs organizowany przez Stowarzyszenie Ludzi Twórczych „Koronkowa robota. Piękno splecione z brzozowską tradycją” na który otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego organizowanego przez Burmistrza Brzozowa w 2019 r.

Zapisy na kurs cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale grupa mogła liczyć maksymalnie 7 osób, ze względu na skomplikowaną technikę. Projekt miał na celu podtrzymanie tradycji ręcznego wykonywania koronki klockowej, która przez wiele lat była produkowana maszynowo w nieistniejącej już brzozowskiej fabryce koronek. Koronka klockowa to jedna z najpiękniejszych, najtrudniejszych i najbardziej szlachetnych technik koronkarskich. Wykonuje się ją na odpowiednio przygotowanym wałku za pomocą wielu par szpulek zwanych klockami, na które nawinięte są nici. Kurs przeprowadziła Dorota Rzeźnikiewicz – Stawarz instruktorka rękodzieła.

W trakcie trwania kursu jedna z uczestniczek Pani Marta Władyka – nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 2 w Humniskach zaprezentowała swoje umiejętności dzieciom, zachęcając je do kultywowania tej pięknej tradycji. Zapraszamy Państwa 19 lipca (piątek) na „Dni Brzozowa”, na Rynku będzie można obejrzeć z bliska oraz spróbować swoich sił w wykonywaniu tego typu koronki.

Jednocześnie informujemy, że nasze Stowarzyszenie uczestniczy w projekcie „Dni kultury i tradycji Ziemi Brzozowskiej” realizowanym w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, nasi instruktorzy i będą prowadzić bezpłatnie warsztaty rękodzieła :

12.07.2019 r. - haft krzyżykowy WTZ Stara Wieś
13.07.2019 r – bibułkarstwo OSP Przysietnica
24.07.2019 r. – koronka szydełkowa WTZ Stara Wieś
03.08.2019 r. – haft haczowski OSP Zmiennica
31.08.2019 r. – bombki choinkowe oraz kartki okolicznościowe OSP Zmiennica
Zgłoszenia prosimy kierować do Urzędu Miasta w Brzozowie tel. 13 306 10 66 lub SLT tel. 605 675 682. Serdecznie Państwa zapraszamy !

Małgorzata Chmiel

Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie

973 1

eu